środa, 16 września 2009

Tydzień Zrównoważonego Transportu- start- przekazanie pisma

Panu Prezydentowi i Przewodniczącemu rady Miejskiej w Łodzi przekazane pismo:


"Szanowny Panie Prezydencie!



Łódź już po raz szósty włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Jak wspomina na swej stronie internetowej Zarząd Dróg i Transportu celem Tygodnia, którego tegoroczne hasło brzmi „Popraw klimat swojego miasta” jest promocja zrównoważonego transportu w mieście, zachęcenie do korzystania z usług komuni¬kacji miejskiej oraz propagowanie roweru jako alternatywnego i bezpiecznego dla środowiska środka transportu, pozwalającego na szybkie dotarcie do kluczowych punktów miasta.
Z tej okazji apelujemy do Pana o przygotowanie dla naszego miasta, we współpracy z ekspertami oraz stroną społeczną, całościowej strategii transportowej promującej przede wszystkim komunikację publiczną oraz pieszo-rowerową. Strategia transportowa to jeden z głównych działów polityki miejskiej mającej wpływ na komfort życia mieszkańców i kształt całego miasta, w szczególności zaś na wygląd jego przestrzeni publicznej. Taka strategia nie powinna ograniczać się do prostego reagowania na potrzeby związane z koniecznością przemieszczania się, ale być jednym z narzędzi długofalowego kreowania atrakcyjności miejskiego krajobrazu oraz promocji ekologicznego i zdrowego stylu życia. Z tym większą przykrością odnotowujemy ciągły brak takiej nowoczesnej strategii w Łodzi.
Upowszechnianie roweru jako środka transportu w mieście jest sposobem na podnoszenie jakości życia w nim, osiąganie wyższej efektywności komunikacji publicznej, ograniczenie kongestii i hałasu, popularyzację aktywności fizycznej, zwiększenie bezpieczeństwa na dro¬gach, poprawę jakości powietrza, walkę ze zmianami klimatu, ograniczenie zużycia paliw ko¬palnych oraz rozwijanie turystyki. Te niewątpliwe korzyści, jakie niesie ze sobą przemyślana polityka popularyzacji transportu rowerowego powodują, że liczne miasta w Europie, w tym Gdańsk i Kraków, podpisały tzw. Kartę Brukselską. Jest to deklaracja opracowana w maju tego roku podczas Velo-city 2009 – największej na świecie konferencji poświęconej zagadnieniom transportu rowerowego w mieście.
Miasta – sygnatariusze Karty Brukselskiej – zobowiązują się m.in. do:
- doprowadzenia do 2020 roku do udziału przemieszczeń rowerem na poziomie 15% całego ruchu i dalszego podwyższania tego udziału w przypadku osiągnięcia celu
- obniżenia do 2020 roku o 50% ilości wypadków śmiertelnych z udziałem rowe¬rzystów
- przygotowywania odpowiedniej ilości parkingów dla rowerów i skutecznej polityki zapobiegania ich kradzieżom.
- inicjowania działań i uczestniczenia w projektach służących popularyzacji dojeżdża¬nia rowerem do pracy i szkoły
- przyczyniania się do popularyzacji turystyki rowerowej, tworzenia dobrej jakości rozwiązań służących do jej uprawiania
- współpracy z organizacjami reprezentującymi użytkowników rowerów oraz wszelki¬mi innymi (w tym policją, architektami, urbanistami, producentami sprzętu, eksper¬tami) dla osiągnięcia wymienionych powyżej celów, zachęcania władz innych miast oraz administracji wyższego szczebla do pracy nad nimi
Te postulaty stanowią oś dla kreowania polityki zrównoważonego transportu. Są także wskazaniem, że myślenie o transporcie rowerowym jedynie w kategoriach przyrostu długości ścieżek rowerowych jest działaniem niewystarczającym, by osiągnąć sukces.

Jako organizacje zainteresowane rozwijaniem w naszym mieście przyjaznych warunków do podróżowania rowerem wnosimy o podpisanie przez Łódź Karty Brukselskiej i uwzględ¬nienie jej postulatów w strategii transportowej miasta.


Z poważaniem ..."


Zdjęcia z rozpoczęcia Tygodnia i przekazania pisma:


Tydzien Zrownowazonego Transportu- start

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz